Zostań Sherlockiem! Recenzja Another Case Solved

 

Screenshot_2014-04-07-20-48-12

Another Case Solved jest grą bez wątpienia grą logiczną. Składa się na kilka etapów, a całość dobrze się uzupełnia.

Pierwsze uruchomienie, to oczywiście historia wprowadzająca nas do świata gry. Dowiadujemy się co nieco o nas, jak i naszej karierze.

Następnie przechodzimy do szybkiego samouczka. Na ekranie widnieje stary pokój, który- mówiąc dość łagodnie- nie wygląda zbyt pięknie. Po chwili dowiadujemy się, iż jest to nasza agencja detektywistyczna w raczkującej formie, a cała gra polega m.in. na rozbudowie owego “centrum dowodzenia”. Szybka kreacja własnego bohatera i “Do dzieła!”.

Pierwszą część układanki stanowi łączenie takich samych symboli w pary (powyżej 3 szt.) na planszy. Nie ma co ukrywać, iż chyba każdy człowiek na świecie grał w popularne “Diamenty”, aczkolwiek różnica polega na tym, że symbole możemy łączyć nie tylko poziomo oraz pionowo, a także na różnego rodzaju ukosy, byleby były blisko siebie. Każde zagarnięcie 5 szt. daje nam dodatkowy bonus w przeróżnej postaci i tak np.: 5 lup daje nam 1 odcisk palców, który przyda się w dalszej części rozgrywki. Jest to fundamentalny moment w grze, i zawsze się od niego zaczyna. Pierwsze etapy są dość łatwe (np.: zebrać 5 odcisków palców, 3 mapy), aczkolwiek z biegiem czasu gra potrafi ostro namieszać na planszy, a należy zaznaczyć, że na zaliczenie tego zadania mamy określoną liczbę ruchów.

Drugim etapem gry jest odnalezienie miejsca, w którym mamy prowadzić poszukiwania. Tutaj bez wątpienia przydadzą się “bonusy” z poprzedniego etapu. Wszelkie mapy, które zdobywamy za odciski butów (pamiętając wciąż o systemie 5 za 1) dadzą nam sygnał podświetlając mapę główną, które miejsca powinniśmy zbadać dogłębniej.

Następnie ekspolorujemy bezpośrednio budynek- na ekranie pojawia się mapa obrazująca pomieszczenia z góry, a wskaźnik po lewej jej stronie wskazuje, czy zbliżamy się, czy oddalamy od poszukiwanej osoby/przedmiotu. Warto również zaznaczyć, iż możemy także szperać po wyposażeniu danego pomieszczenia. Brzmi pięknie? Niestety, byłoby to zbyt łatwe, dlatego twórcy umieścili w grze utrudnienie, którym jest czas. W praktyce, to wygląda w ten sposób, że mamy 30 sekund na splądrowanie dajmy na to 7 pomieszczeń. Każdy ruch pomiędzy nimi odejmuje kilka sekund, a te także “znikają”, kiedy chcemy zagłębić się w to, co znajduje się w meblach, lodówkach, etc.

Dodatkowym elementem urozmaicającym rozgrywkę jest mechanizm niemalże identyczny, co w popularnej grze “Zgadnij kto to?”. Gra losowo pokazuje nam twarze ludzi, a my zdając pytania pokroju: “Czy ma włosy?”, “Jest wysoki?”, “Ma duży nos?”, eliminujemy portrety pamięciowe, nie pasujące do poszukiwanego.

Niektóre misje nie mają standardowych “etapów”, które przedstawiłem. Czasem jest to na przykład: układanka → mapa → zgadnij kto to, innym razem natomiast: układanka → mapa → przeszukiwanie pomieszczeń.

Aby rozpocząć misję zgłasza się do nas klient, bądź sami przeszukujemy oferty z gazet. Oczywiście za wykonane zadania dostajemy gotówkę, którą możemy przeznaczyć w rozbudowę naszej postaci i jej umiejętności, a także naszego biura. Dodatkowo w grze pojawiają się co jakiś czas cukierki- taka jakby specjalna waluta, dzięki której możemy przyspieszyć czas dostawy nowego umeblowania, czy wykupienia jakichś ekstra umiejętności, ubrania, cech charakterystycznych dla postaci.

Wraz z postępami, jakie robimy w grze, ta stara się nam za wszelką cenę utrudnić zabawę i nie jesteśmy najnormalniej w świecie ukończyć misji. Tutaj z pomocą przychodzą nam dodatkowe opcje, jakie zdobywamy, m.in. dzięki coraz lepszemu wyposażeniu naszego biura (np. pinezki pozwalają nam połączyć 3 symbole oddalone od siebie). Dodatkowo możemy uzyskać pomocy policjanta, przetasować tablicę lub kompletnie ją zresetować… jest tego tak wiele, że najlepiej przekonacie się sprawdzając ten tytuł samemu. A warto!

Tytuł jest dostępny za darmo w Google Play i jest w polskiej wersji językowej. Grafika mimo, że bez wodotrysków, to spełnia powierzone zadanie. Jedno, do czego mógłbym się przyczepić, to ścieżka dźwiękowa. Rozgrywka również po jakimś czasie staje się być monotonna, i tak po sesjach 4-5 godzinnych musiałem sobie robić przerwy. Fajnym akcentem jest możliwość podpięcia konta Google+ oraz zdobywania achivementów, co znacznie przedłuża żywotność tytułu.

Ocena końcowa: 9/10

Posted on April 7, 2014, in Gry Logiczne and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a comment